Send inquiry

Rozhovor: Boris Bošiak o Reserviu, 30 pod 30 a kryptoměnách

S webdesignem začal ve 14 letech a do 30 stihl vybudovat rezervační systém, který používají miliony lidí po celém světě. I proto jsme rádi, že si Boris Bošiak našel čas na rozhovor pro dactylácký blog.

Co pro něj znamená zařazení do Forbes 30 pod 30 a jak Reservio zvládlo koronakrizi? To si přečtěte v čerstvém rozhovoru.

Jak jste se dostal k podnikání? 

Keď som mal trinásť rokov, hrával som jednu hru a v rámci nej mi bolo strašne ľúto, že slovenská a česká komunita spolu príliš nespolupracujú. Preto mi prišlo ako skvelý nápad vytvoriť webovú stránku, kde by som týchto ľudí dokázal nejakým spôsobom združiť.

Nakoniec sa ukázalo, že samotná tvorba webovej stránky ma lákala ešte viac ako spomínaná hra.

Od toho momentu som sa začal na internete do väčšej hĺbky zaujímať o technológie a programovanie. Postupne som sa dostal až ku svojej prvej práci s tým, že prakticky od začiatku ma lákalo vytvoriť niečo vlastného.

Jaké je začínat s webdesignem jako 14leté „ucho“ a učit se po vlastní ose?

Technológie sú špecifické tým, že sa dynamicky a rýchlo menia. Pokiaľ sa im venujete, pravdepodobne do 5 rokov už väčšina z toho, čo ste sa naučili, nebude platiť. Tým pádom si myslím, že oblasť IT je jednou z tých, kde je to pre štrnásťročné „ucho“ asi najjednoduchšie.

Skrátka ma to bavilo, venoval som tomu čas a postupne som sa dostal k nejakým prvým zákazkám.

Prvou zaujímavou skúsenosťou pre mňa bolo, keď som začal pracovať popri škole pre bratislavskú reklamku Daren&Curtis. Pamätám si, že som im poslal životopis a oni mi napísali, že veľmi ďakujú za záujem, ale bohužiaľ hľadajú dospelého človeka, ktorý žije v Bratislave a chce pracovať na plný úväzok.

Ja som im vtedy odpísal, že tomu rozumiem, ale že nech sa napriek tomu pozrú na moju prácu. Ako študent by som pracoval výhodnejšie než dospelý človek, ktorý má záväzky, a pokiaľ ma budú potrebovať len na pár hodín, tak budem za to určite rád. No a tak ma pozvali na pohovor a začal som pre nich pracovať.

Co pro vás podnikání znamená?

Podnikanie pre mňa znamená slobodu a to v tom zmysle, že to, v čo verím, môžem zrealizovať. Môžem tak meniť veci, ktoré sa mi vo svete nepáčia.

Myslím si, že práve technológie boli pre mňa vždy najlepším spôsobom, ako to docieliť. Veľmi sa mi páčilo, že i keď som žil v malom meste na Slovensku, tak to, čo som vytvoril, mohol používať aj človek na druhej strane zemegule.

Jak vlastně vznikl nápad na Reservio?

S kolegom Františkom Mazuchom, s ktorým sme založili firmu Reservio, sme sa pôvodne spoznali v rámci vysokoškolského projektu. V tom čase sme obaja robili webové stránky pre malé firmy, ktoré sú súčasnými zákazníkmi Reservia.

Konkrétne sme pracovali aj na webovej stránke, cez ktorú mohol človek robiť rezervácie prostredníctvom takého klasického formulára – e-mail, telefón, poznámka a preferovaný čas stretnutia. Pokiaľ ste mali šťastie, tak ste sa trafili do termínu, ktorý bol voľný, a pokiaľ nie, potrebovali ste niekoľko ďalších mailov na to, aby ste si termín dohodli.

Nám to samozrejme prišlo ako hlúposť a vtedy sme zistili, že rezervačný systém, ktorý by problém vyriešil, na českom ani na slovenskom trhu neexistoval. Síce sme našli obdobný nápad na anglickom trhu, aj tak sme si mysleli, že by to šlo urobiť lepšie. Práve kvôli tomu sme sa rozhodli pustiť do toho projektu sami.

Reservio musí měsíčně unést miliony rezervací. Čím je podle vás takový systém specifický?

Ťažká otázka. Musí to technologicky zvládnuť (smiech). Technologická infraštruktúra je asi jedna z najkľúčovejších vecí. Náš software poskytujeme v 130 krajinách a v jeden moment môže akákoľvek firma poslať aj stovky tisíc rezervácií. Tomu sa musí software ekonomicky a zároveň stabilne prispôsobiť. 

Jak probíhala lokalizace? Jde jen o překlad, nebo mají jednotlivé mutace svá specifika?

Prekladateľ urobí prvý samotný preklad, a následne dochádza k niečomu, čo sa nazýva proofreading. Prechádzame celú aplikáciu a jej marketingový obsah tak, aby sme sa uistili, že odpovedá lokálnym špecifikám.

Pokiaľ ste v Českej republike, tak sa hovorí o rezervačnom systéme, ale na anglickom trhu nie je doslovný preklad ,,reservation system” úplne vhodný, pretože sa používa v iných segmentoch trhu a pre nás je lepší názov ,,appointment scheduling software”.

Myslím si, že zásadný rozdiel medzi jednotlivými trhmi nie je až tak o jazykovej bariére, ale aj o tom, ako tie biznisy fungujú. Pokiaľ sa pozrieme na športové centrá, tak v Českej republike sú dnes štandardom kartičky typu Multisport alebo Activepass. Ľudia chodia na jednotlivé vstupy, ktoré si buď platia, alebo ich majú pokryté takouto kartičkou.

Fitká v USA fungujú veľmi odlišne. Zaplatíte nejaký mesačný poplatok a v rámci neho môžete neobmedzene využívať všetky služby konkrétneho športoviska.

Toto všetko musí človek poznať na to, aby sa dokázal trhu prispôsobiť. 

Webová stránka Reservio (zdroj: www.reservio.cz)

Pro Reservio jste nedávno spustili mobilní appku. Čím je zajímavá?

Povedzme, že sa chcete ísť zajtra o štvrtej ostrihať a váš kaderník nemá čas. Tak si prostredníctvom našej aplikácie môžete povedať: „Zajtra chcem kaderníka!“ a my vám ukážeme tých 10 kaderníctiev v ľubovoľnom meste, ktoré majú čas. No a pokiaľ sa vám tá služba páči, tak si ju môžete jednoducho zarezervovať a zaplatiť. 

Berete 30 jako nějaký milník v životě?

Na toto asi nemám odpoveď, ktorá by nebola klišé (smiech). Neviem, je to len číslo. Keď som teraz nedávno oslavoval 30. narodeniny, tiež som to nejako neprežíval. My to berieme ako ďalší deň v podnikaní a snažíme sa na našej službe bez ohľadu na to každý deň makať.

Stojíte také za projektem Zachranmesluzby.cz. Jak vznikl?

Počas koronavírusu nemohla väčšina našich zákazníkov podnikať. Veľká časť z nich musela povinne zatvoriť svoje služby a pre nás ako firmy to bol, samozrejme, obrovský šok. Ale vedeli sme, že malí podnikatelia sú z finančného hľadiska vo veľkom riziku. Štát sa v tom čase snažil zachrániť najmä veľké firmy a udržať ekonomiku v čo najväčšom chode. Preto na týchto podnikateľov zo začiatku vôbec nebol čas.

Vtedy nás inšpiroval slovenský projekt Smesvami.sk, ktorý v podstate umožnil týmto podnikateľom pomocou jednoduchého formulára vytvoriť stránku, ktorú mohli zdieľať a ponúknuť tak svoje budúce služby. Nám sa podarilo týmto spôsobom sprostredkovať služby za približne jeden milión korún. Takže sme veľmi radi, že sme aspoň takouto formou dokázali podnikateľom pomôcť v čase, keď boli vo svojom podnikaní obmedzení.

Webová stránka ZachraňmeSlužby.cz (zdroj: zachranmesluzby.cz)

Podporujete i nějaký další dobročinný projekt?

Počas koronakrízy bolo potrebné rýchle a kvalitné testovanie. Rozhodli sme sa všetkým nemocniciam v Českej republike poskytnúť náš rezervačný systém zadarmo, aby si cez neho ľudia mohli ľahko rezervovať testovanie a vďaka tomu nemuseli stáť niekoľko hodín v radoch, ako to zo začiatku koronakrízy bolo. Pokiaľ totiž musíte dlho čakať v rade, výrazne zvyšujete riziko, že niekto z ľudí v okolí sa nakazí.

Tento náš dobročinný projekt mal ohromne veľký význam a dodnes ho využívajú jedny z najväčších nemocníc v Prahe ako Bulovka, Vojenská nemocnica či Thomayerova nemocnica. Pokryté máme tiež fakultné nemocnice v Brne, v Olomouci, nemocnice v Karlovarskom kraji a nemocnice spoločnosti Agel.