Send inquiry

Podnikatel a blázen do zdravého životního stylu – Karel Dytrych

Udělali jsme rozhovor s Karlem Dytrychem – podnikatelem, cestovatelem, sportovcem a jogínem, který mimo jiné založil Váš Hosting a Freelo. S tím jsou spojené jeho další projekty, o kterých se dozvíte v článku níže. 

Karle, můžeš se krátce představit?

Rád, jsem Karel Dytrych a pomocí svých projektů se snažím šetřit čas druhým a zjednodušovat jim podnikání. Jsem blázen do zdravého životního stylu, takže rád běhám, jóguju a cestuju.

Jak zvládáš skloubit podnikání a osobní život?

Čas na sebe je to nejdůležitější. Takže ten tam je prostě vždy. Alespoň teda ten základ jako sport, kvalitní strava, pohyb, odpočinek. To je spíš taková zdravotní hygiena.
Zároveň práci a osobní život zase až tolik neodděluju. Snažím se abych si i tu samotnou práci fakt užíval. A to ať se jedná o práci s technologiemi, programování, nebo třeba návštěvu konferencí či točení podcastů. Také mám v podstatě velmi přátelské vztahy s celou řadou našich uživatelů a partnerů.

Tvé hodnoty jsou radost, zdraví, svoboda v práci a ekologie. Snažíš se zmíněné hodnoty praktikovat i v byznysu? Řekneš nám jak?

Jasně. Kdybych se choval jinak v byznysu a jinak mimo něj, nebyl bych to já. Spoustu přátel jsem získal z byznysu a naopak. V rámci Váš Hosting třeba podporujeme neziskové projekty a startupy, které nám dávají smysl. 

S Freelem jezdíme pravidelně na “hackathony”. Do hor nebo k moři, kde se zavřeme, pracujeme na nějaké těžké věci a u toho sportujeme, vaříme zdravá jídla a tak. 

Vím, že práce si vezme velký kus aktivního života, proto děláme vše tak, abychom se v práci cítili dobře my všichni.

Víme o tobě, že máš hodně projektů, na kterých pracuješ. Kolik jich aktuálně je?

Aktuálně se věnuji jen hostingu a Freelu. Jsou docela provázané technologicky a zároveň mají společné uživatele obou služeb. I tak je to mentálně poměrně dost náročné přepínání focusu.

Vše ostatní už jsou jen takové side-projekty. Starám se o komunitu lidí okolo SaaS
SaaSkaři, kde organizuju pravidelně meetupy. Podcastuju a nově se snažím naučit lidi pracovat efektivně pomocí videí na youtube. Takže ještě youtuber skrze Freelo.tv .

V minulosti jsem vedl řadu let digitální agenturu
, zkoušel jsem i provozovat vlastní e-shop, ale to už je všechno pryč.

Jak jsi se dostal k tomu, že budeš dělat podcast Z podpalubí? Jaká za tím byla motivace?
Já sám jsem docela dlouho podcasty poslouchal. Hrozně mě to zajímalo a chtěl jsem si to zkusit. Tak jsem si na jedny Vánoce dal závazek, že začnu, vydržím minimálně rok a jednou měsíčně alespoň jeden vydám. A zatím mě to drží už skoro 2 roky. Pár lidi to baví a snad i vzdělává. O podcastech jsem měl přednášku i na Barcampu.

Určitě hrálo roli i to, že při své práci potkávám velké množství strašně zajímavých lidí. Chtěl jsem se o jejich i svoje zkušenosti podělit a napadlo mě to spojit. Povedlo se mi s tím začít v době, kdy českých podcastů bylo jen pár, a tak mi to myslím docela vyšlo.

Poslechněte si jeden z Karlových podcastů na
Apple Podcasty nebo taky na Spotify.

Jaký díl bys nám doporučil a kdo byl tvůj nejzajímavější host?

To je strašně těžká otázka. Moc rád vzpomínám hned na první respektive nultý díl s Jankou Chudlíkovou. To jsem totiž netočil podcast, ale jen si dělal záznam rozhovoru na iPhone, abych ho mohl následně přepsat. Ve skutečnosti jsem to pak vydal jako normální podcast. Dost mi to pomohlo a motivovalo do dalších dílů. V tomto díle je super info o tom, jak nevyhořet, jak zůstat zdravě produktivní apod.

Díly, které mi zůstaly hodně v hlavě, jsou třeba s Danem Gamrotem nebo Petrem Koukalem, ale je těžké někoho jmenovat. Všichni z podcastu jsou super a jsem moc rád, že mi věnovali hodinu svého života. :-)

Na jakou otázku se svých hostů během rozhovorů nejraději ptáš? A co ten závěrečný set otázek? Jak tě napadly právě ty? 

Už mi pár lidí předhazovalo, že se vždy ptám na věci okolo zdraví nebo životních rutin a návyků. Také rád rozebírám příběh každého hosta, jak se dostal tam, kde je, co mu pomohlo a co bylo těžké. Snažím se ale zeptat i na věci, které by mohly pomoci posluchačům v jejich podnikání.


Kdyby ses mohl znovu narodit, kde by to bylo?

Samozřejmě v ČR. Máme se tady báječně. Životní úroveň, možnosti... Je to tu vlastně jedno z nejbezpečnějších míst na zemi. Máme tu také super přírodu se spoustou zeleně. I když třeba taková Barcelona tomu asi hodně šlape na paty. :) Barcelona mě okouzlila letos v létě. Je super, že jsou kopce a hory kolem celého města a zároveň i moře s pláží, super čisté ulice, příjemná atmosféra. Ale to jsem byl za turistu, takže kdovíjak bych to hodnotil po delší době.

Jak dlouho funguje Váš hosting a kolik u Vás pracuje lidí?

Váš Hosting vznikl v roce 2006, kdy jsem primárně tvořil weby s agenturou Webový servis. Potřebovali jsme to samozřejmě někde hostovat. Rozhraní všech hostingů mi přišlo úplně šílené, složité a drahé. Když jsem se tím konečně prokousal, uvědomil jsem si, že bych to zvládl lépe.

Celý Váš Hosting děláme interně ve čtyřech lidech. Plus samozřejmě spolupracujeme dlouhodobě s celou řadou profesionálů na marketing, programování, účetnictví, outsourcujeme služby ve skvělém datacentru apod. Máme to poskládané docela chytře.
Když jsme tak u toho, hodil by se nám další člen do party. Konkrétně nějaký Linux admin. :)

Ve čtyřech? To je docela málo.

Vždy když to někomu řeknu, tak se dost diví, ale je to tak. Jde o to nedělat zbytečnosti a mít co nejvíce věcí automatizovaných. To potom šetří ohromné množství času a zvládneme obsloužit všechny klienty. Klíč je tedy automatizace, úzké zaměření jen na jeden typ serveru či produktu, a jasné uživatelské rozhraní, ke kterému nemají uživatelé zbytečně dotazy. Kdyby to tak nebylo, tak věřím, že máme na supportu alespoň o 10 lidí navíc. Také se o servery dobře staráme a předcházíme spoustě problémů.

Jak se hosting změnil ve srovnání od začátku v roce 2006 dodnes?

Největší změna byla když jsem odjel s kolegou Lubošem na rok do Norska, kde jsme se rozhodli na trhu odlišit a zaměřit se na virtuální servery se skvělou administrací, které budou předpřipravené, zabezpečené a budou se aktualizovat. Počáteční vývoj trval skoro rok. Myslím, že se to vyplatilo a teď je VPS centrum naším rodinným stříbrem a důvodem, proč nás zákazníci vyhledávají.

Podle mě bude do budoucna trend v hostingu a serverech takový, že budou buď specializované SaaS platformy na tvorbu webů nebo jednoduchých eshopů typu Shoptet, SolidPixels atd. Vedle toho bude prostor pro složitější věci na míru na vlastním serveru a infrastruktuře. Právě tato část lidí ocení zkonfigurovaný a chytrý server, o který se nebude potřeba tolik starat. Server, který sám upozorní na podezřelou aktivitu, na nedostatek prostředků apod. Třetí velký segment pak budou ty největší aplikace, které budou hodně škálované. Ty půjdou po AWSkách, Azurech atd.

Co u Váš Hosting plánuješ do budoucna? Na co se mohou klienti těšit? 

Nemáme na stole žádnou velkou revoluci. Chceme dodávat ty nejpřívětivější servery na trhu. Postupně nasloucháme uživatelům, sbíráme zpětnou vazbu a zlepšujeme se, rozšiřujeme API, umožňujeme instalovat, zastavovat a reinstalovat servery na klik. Snažíme se adoptovat nové technologie, hned jak vyjdou. A hlavně pomáhat uživatelům ve správě serveru. Prostě šetřit čas a nervy.

Řekni nám něco o tvém dalším projektu Freelo. Jak vznikl a jaký problém řeší?

Freelo je nástroj, který umožňuje snadnou komunikaci nad úkoly. Zorganizujete si v něm jakýkoliv projekt nebo každodenní práci. Klademe důraz na jednoduchost a úsporu času. Konkurujeme Trellu, Basecampu a podobným obrům. V Čechách docela i úspěšně. Používají nás už týmy jako Nikon, Olympus, Bushman, Karcher, Fotoškoda a celá řada dalších.

Freelo typicky řeší problémy, aby tým věděl, na čem má dělat, aby byly podklady na jednom místě, aby se zadání i výsledek snadno předávaly atd. Je skoro k nevíře, kolik firem používá na řešení úkolů stále e-maily. Také často školím projektové řízení, takže vím, že úroveň ve firmách není ani dnes zrovna valná.

Kdo byl váš největší/nejlepší klient?

Pro nás je důležitý každý klient. Neděláme rozdíl v tom, jestli u nás má jednu doménu nebo deset serverů. Snad to nezní jako moc velké klišé. Co mě hodně baví, je rozmanitost klientů. Jsou u nás e-shopy, sportovci, umělci, agentury i vzdělávací instituce. Radost samozřejmě máme, když nás využije třeba jeden z nejlepších českých programátorů nebo nějaký ten lovebrand typu Rohlík či Nadace Terezy Maxové.


Jaké jsou tvé osobní plány do budoucna? Chceš nadále řešit více projektů najednou nebo časem plánuješ přesunout svou pozornost k něčemu úplně jinému?

To ukáže čas. V současné době vůbec žádné rozšiřování projektů neplánuji. Spíše chci, aby to pod čím jsem podepsaný, fungovalo co nejlépe a dále se rozvíjelo. Také je nutné si připomenout, že život není jen o práci, takže já budu jen rád, když mi bude zůstávat do budoucna více času na sebe, rodinu a volný čas.

Milan a Karel na Barcamp Brno 2019